Фізична і колоїдна хімія Теми 19-20 (лекція)

Тема 19: Трикомпонентні системи. 


На відміну від діаграм стану двокомпонентних систем, склади яких зображені точками на прямий, для зображення складу трикомпонентних систем використовують так званий концентраційний трикутник, вершинам якого відповідають чисті компоненти, а трикомпонентні суміші представлені точками на площині трикутника. Для того, щоб знайти на концентраційному трикутнику АВС фігуративну точку, наприклад, складу А – 30 %, В – 60 % і С – 10 % на стороні АВ від точки А відкладають відрізок АК, який відповідає 60 % В, від точки В – відрізок ВК’, який відповідає 30 % А. З отриманих точок К і К’ проводять прямі, паралельні двом іншим сторонам трикутника, тобто АС і ВС. Точка перетину і буде фігуративною точкою f, яка відповідає заданому складу (рис.4.16).
На перпендикулярах до площини трикутника, які проведені до фігуративних точок, відкладають величини досліджуваних властивостей, наприклад температури плавлення сумішей, потім з’єднують кінці цих перпендикулярів поверхнею і отримують просторову діаграму склад-властивість трикомпонентної системи. Далі через цю поверхню проводять ряд січних площин, що паралельні площині складу трикутника і отримують в точках перетину лінії (ізолінії, ізотерми), кожна з яких відповідає певному значенню властивості. Потім ці лінії проектують ортогонально на площину трикутника і одержують плоску діаграму склад-властивість трикомпонентної системи.
Рис.4.16. Метод зображення визначення вмісту
компонентів на діаграмі стану трикомпонентної системи
При визначенні шляхів кристалізації у трикомпонентних системах користуються правилами:
1. При первинній кристалізації фази або будь-якого компонента із суміші, яка знаходиться в полі виділення цього компонента, склад рідкої фази змінюється по прямій, що проходить крізь вершину цього компонента і фігуративну точку суміші, віддаляючись від неї.
2. У випадку однієї подвійної сполуки S, що плавиться конгруентно, точка її складу знаходиться в межах контуру ЕCSEBCSEAS поля первинної кристалізації, а у випадку сполуки, що плавиться інконгруентно – поза контуром EASEACS і поля його первинної кристалізації.
3. Якщо пряма, яка з’єднує точки складів двох твердих фаз або продовження цієї прямої, перетинає граничну криву (або її продовження), що розділяє поля первинної кристалізації цих же двох фаз, на граничній кривій в міру віддалення від вказаної точки перетину температури завжди знижуються.
4. Ознакою потрійної евтектичної точки ЕАВС є розташування стрілок на трьох граничних кривих. Евтектична точка завжди міститься в елементарному фазовому трикутнику, у вершинах якого розташовані ці ж фази, поля перинної кристалізації яких знаходяться в евтектичній точці. Тому при відніманні тепла у евтетики ЕАВС одночасно кристалізуються вказані три рівноважні фази, що можна зобразити рівнянням реакції:
5. Ознакою нонварінтної точки подвійного підйому є таке розташування стрілок на граничних кривих:
Точка подвійного підйому 1 міститься поза елементарним фазовим трикутником і протилежить вершині фази А. Подальший шлях кристалізації від точки 1 по граничній кривій відходить від поля первинної кристалізації А. Тому при відніманні тепла фази В і С кристалізуються, а фаза А розчиняється.
6. Ознакою нонваріантної точки подвійного опускання є таке розташування стрілок на граничних кривих:
Точка подвійного опускання 2 розташована в зовнішньому куті фазового трикутника у вершині фази С і протилежна стороні з фазами А і В. При охолодженні шлях кристалізації може проходити по граничній кривій, де рідина рівноважна з твердими фазами А і С, або по кривій з рівноважними твердими фазами В і С та рідиною, тобто при відніманні тепла фази А і В розчиняються.
7. При графічному визначенні співвідношення кількості фаз або їх вмісту застосовують правило важеля.
8. При аналітичному способі розрахунку кількості фаз по діаграмах стану враховують наступні випадки:
а) в системі є компонент, який залишається в рідкій фазі, тоді, коли інші частково кристалізуються і частково залишаються в рідині;
б) в твердій фазі кристалізуються всі компоненти.
Якщо є компонент, що не викристалізувався, кількість розплаву Р (%), дорівнює:
а якщо компонент, що кристалізується, відсутній:
де Х, х, х – вміст компонента відповідно у вихідній суміші, в розплаві і твердій фазі, %.
Розглянемо найпростішу діаграму розчинності трикомпонентної системи. На діаграмі фігуративна точка f відповідає складу вихідного розчину, що підлягає випарюванню; ЕАВЕ, ЕАСЕ, fкЕ – лінії сумісної кристалізації речовин, що розмежовують поля кристалізації прилеглих речовин; Т1 – ізотерма розчинності, при температурі якої відбувається процес випарювання.
Рис. 4.17. Діаграма розчинності трикомпонентної системи
Промінь випаровування Аf1 на діаграмі визначають шляхом проведення з’єднувальної прямої, яка проходить через вершину трикутника А і фігуративну точку f. Промінь випаровування на своєму шляху перетинає лінію сумісної кристалізації ЕАВЕ і ізотерму розчинності Т1. Перетин з лінією ЕАВЕ у точці а1 вказує, що кристалізується речовина В. Температура кристалізації в цій точці нижча за температуру Т1, при якій відбувається процес випарювання, тому стану насичення в неї не досягається. При досягненні точки а2 розчин стає насиченим за речовиною В. У точці а3 розчин стає пересиченим і розпадається на тверду речовину В і насичений розчин з температурою Т1.
Для визначення складу розчину в точці а3 через вершину трикутника В і точку а3 проводять з’єднувальну пряму Вb до перетину її з ізотермою Т1 в точці b, яка відповідає цьому складу.
Внаслідок подальшого випарювання насичений розчин збіднюватиметься на речовину В, а фігуративна точка насиченого розчину переміщуватиметься у напрямку до евтектики Е1.
Евтектика Е1 – моноваріантний стан при температурі Т1, і її склад зберігатиметься доти, поки в системі буде рідка фаза.
Для визначення максимальної кількості чистої речовини В, яка кристалізується при випарюванні розчину f, проводять з’єднувальну пряму вершин трикутника В з точкою евтектики Е1. Стан точки перетину а4, яка лежить на прямій ВЕ1, визначає кількість твердої фази В. Точка розчину при цьому переміститься в евтектичну точку Е1, і розчин стане насиченим також і речовиною С. Склад розчину буде залишатися незмінним, евтонічним, і його точка Е1 буде нерухома до повного висушування розчину. Тверда фаза буде збагачуватися речовиною С, і тому точка її складу буде переміщуватися із С по стороні трикутника СВ. При повному висушуванні системи точка системи і точка твердої фази співпадуть в точці f, а розчин зникне.
Згідно правила важеля для системи, яка, наприклад, знаходиться в точці а5:
Співвідношення речовин В і С у твердій фазі точки f є таким самим, як і в розчині f, що підлягає випарюванню.

Тема 20: Закон распределения Нернста-Шилова
Для получения материалов с определенными и контролируемыми свойствами исходные компоненты подвергают различным методам очисткиНаиболее эффективные методы очисткиосуществляемые при фазовых превращениях исходных веществ из одного агрегатного состояния в другоеоснованы на различной растворимости компонентов системы (примесейв двух равновесных фазахЭто различие количественно характеризуется коэффициентом распределения — отношением активностей (концентрацийданного компонента в сосуществующих равновесных фазах.
Этот пример является частным случаем общей закономерностикото-
рая носит название закона распределения Нернста-Шилова: отноше-
ние активностей (концентрацийвеществараспределяющегося между двумя несмешивающимися жидкостями или газамиявляется при каждой данной температуре величиной постояннойКак показано в разделе 3.1 в открытых термодинамических системах компонент будет переходить из фазы (1) в фазу (2), если его химический потенциал в первой фазе большечем во второй (3.129), те.
µ1µ2.
При достижении равновесия химические потенциалы данного компонента в обеих фазах при данной температуре равны между собойте.
µ1µ2.
При этом его равновесные активности (концентрациив обеих фазах остаются неизменными.
Зависимость химического потенциала компонента от активности (концентрациивыражается уравнениями 
µµ0RT lnak
иликак уже было показано ранее (1.103),

µµ0RT lnC,
(3.138)
где a= f · С— активность компонента в данной фазе
в моль/л
или экв/л;

С
концентрация компонента в данной фаземоль/л или экв/л;
f —
коэффициент активностипринимающий значения мень-
ше или равно 1, те. f ≤ 1. Для разбавленных растворов f = 1 и a= Ckмоль/л;
µ0— стандартный химический потенциал компонента в данной фазе при 298 К.
Исходя из уравнений (3 . 130) и (3 . 138) для двух равновесных фаззапишем
µ0(1)RT lnC(1)µ0(2)RT lnC(2);
при этом µ0(1)≠ µ0(2)и при T = const являются величинами постояннымитогда
0(2)
0(1)
(1)
µk
− µk
ln C(2).
RT
Ck
Так как все членывходящие в левую часть уравненияпостоянныто
ln C(1)k
K
или
C(1)k
K ,
(3.139)
C(2)k


C(2)k


где К — термодинамическая константа (коэффициентраспределенияЕсли распределяемый компонент диссоциирует или ассоциирует в
данных фазахто выражение (3.139) принимает вид
C(1)(1− α )
к ,
C(2)к (1− α)
где αи α— степени диссоциации или ассоциации компонента в первой и второй фазах соответственно.
Численное значение коэффициента распределения (Кзависит от природы равновесных фазприроды распределяемого между ними компонентаот температуры и не зависит от относительного количества равновесных фаз и исходной концентрации распре-деляемого компонента.
Закон распределения Нернста-Шилова находит широкое применение в решении разнообразных практических задач.
Экстракцией называется физический процесс разделения гомогенной смеси (растворадвух и более веществ на составляющие компоненты с помощью вспомогательного растворителя — экстрагентадобавление которого вызывает расслаивание раствора.
Экстрагент выбирается с таким расчетомчтобы он не смешивался с исходным раствором и хорошо растворял в себе экстрагируемый компонентПри этом экстрагирование будет тем полнеечем больше коэффициент распределения отличается от единицыНапримерэкстрагентом для извлечения йода из воды может служить четыреххлористый углерод (CCl4), коэффициент распределения при этом равен
CI(CCl85,5 .
CI(H2O)
Следует заметитьчто полноту экстрагирования можно увеличитьесли имеющийся запас экстрагента использовать по частямучитываячто все процессы идут до установления равновесия.
Извлечение вещества жидкостью из жидкости называется жидкостной экстракциейгаза жидкостью или твёрдой фазой — газовой абсорбциейтвёрдого вещества жидкостью — выщелачиванием.
Различная растворимость примесей в расплаве и соприкасающейся с ним твёрдой фазе количественно характеризуется коэффициентом сегрегации (КC):
Cтв
KCпрж ,
пр
где Cпртв — концентрация примеси в твёрдой фазе;
Cпрж — концентрация примеси в жидкой фазе (расплаве).
Напримерпри очистке полупроводниковых материалов от примесей методами направленной кристаллизации расплава или зонной плавки примесидля которых К< 1 (Al, Ga в Ge: КC=0,01; In в Ge: К= 0,001; Те и Bi в Ge: К4·10-5), концентрируются в зоне расплаваа в зоне кристаллизации образуется слой вещества более чистого относительно указанных примесейПри этомчем сильнее отличается от единицы в меньшую сторону значение коэффициента сегрегациитем эффективнее очистка от примесей.
Примесидля которых К> 1 (В в Ge K= 17,3), концентрируются в твёрдой фазеи эти методы очистки малоэффективны.

Ознайомтися з лекційним матеріалом. Законспектуйте основні поняття, формули та приклади. Підготуйтися до тестування. Зроблені вами стислі конспекти надішліть на Viber за номером +380997066912.


Комментарии